KRANIOSAKRÁLNÍ BIODYNAMIKA
Historie
Zakladatelem kraniosakrální práce je Dr. William Garner Sutherland (1873 – 1954), který sledoval, jak se chová centrální nervový systém mezi lebkou (cranium) a kostí křížovou (sacrum). Při svých experimentech vycházel z osteopatie Dr. Andrewa Taylora Stilla (1827-1917), jehož byl žákem. Kraniosakrální biodynamika je založena na jednoduchém a hlubokém pozorování způsobu, jakým léčí příroda. Zjistil, že se lebeční kosti pohybují pomalým rytmickým pohybem a nejsou srostlé. Tento pohyb nazval primární respirací – DECHEM ŽIVOTA. Terapeut tyto pohyby vnímá svýma citlivýma rukama. Pokud je pohyb silný pravidelný, je v těle přítomno zdraví a tělo je schopno samo sebe regenerovat a léčit.
Mezi současné učitele patří například Franklyn Sills, Dr. Jim Jelous, Michael Kern, Roger Gilchrist.
Biodynamický přístup zkoumá a objevuje kontinuum životních procesů – od napětí tkání z následků zranění přes dynamiku tekutin v těle až po energetické řídící principy, které tkáně a tekutiny uspořádávají. Kraniosakrální biodynamika klade důraz na holistický přístup, který zdůrazňuje, že všechny vlastnosti nějakého systému nelze určit nebo vysvětlit pouze zkoumáním jeho části. „Celek“ je důležitější, než jeho část, a každá část má význam pouze vztahuje-li se k ostatním částem nebo celku.
Nezajímáme se tedy pouze o tělo a jeho symptomy, ale o celou bytost TĚLO – MYSL – DUŠE – DUCH.
Tento přístup se tedy více orientuje na klienta než ostatní přístupy kraniosakrální terapie.
Klientův systém je podporován, aby našel své vlastní řešení potíží, s nimiž se potýká. Biodynamický přístup pracuje s energetickými silami skrytými za symptomy a pomáhá těmto silám nalézt jejich přirozený rovnovážný stav. Terapeut tak dává klientovi prostor tím, že je přítomen a naslouchající DECHU ŽIVOTA.
Záměrem mé práce není nalézt patologii, ale nalézt zdraví, které v hloubce je vždy přítomno, přesto, že se v těle nachází nemoc a stagnace. Síla dechu života primární respirace pro nás neustále pracuje, obnovuje nás a léčí.
Jak probíhá ošetření
Od početí důsledkem nemoci, úrazů, dlouhodobého namáhání a stresů se v psychofyzickém systému člověka vytvářejí mnohá napěťová nepřirozená fulkra (místa), která se projevují různými obtížemi, např. bolestí, nefunkčností, různými disfunkcemi atd… Během ošetření, a i ve dnech po něm, se začíná tělo regenerovat a využívat potence zdraví, kterou každý člověk, každá jeho buňka, má na všech úrovních fyzické (klouby, svaly, kosti, vnitřní orgány), ale i psychické a duševní.
Sezení začíná rozhovorem s klientem, aby ošetřující zjistil klientův stav potíže buď fyzické nebo psychické, prožitá traumata či záměr, se kterým na sezení přichází. Poté leží klient oblečený v pohodlné relaxační poloze na lehátku, kde ho ošetřující vede k vnímání svých pocitů a prožitků, které se v těle odehrávají. Ošetřující zůstává s klientem ve velmi lehkém a hranice respektujícím kontaktu, který se může v průběhu ošetření přesouvat na různá místa na těle. Vše se děje jemně se souhlasem klienta. V průběhu ošetření může klient vnímat například pocity chladu, tepla, brnění, tlaku, proudění, houpání, rozšiřování a další. Zároveň může prožívat různé emoce. Klient se během ošetření dostává do stavu hlubokého uvolnění a tělo tak regeneruje. Během ošetření se některým může stát, že usnou. Po ošetření si může klient ještě chvíli odpočinout nebo pohovořit o svých prožitcích. Ošetření na lehátku trvá maximálně 60 minut, celé ošetření potom 90 minut. Kraniosakrální biodynamika je vhodná pro každého, od miminka po seniory, těhotné maminky, sportovce a další.
„Snahou každého terapeuta by mělo být nalézt zdraví klienta. Nemoc dokáže najít kdokoli.“